Faktoring kontra tradycyjne kredyty bankowe – co wybrać?

Jeszcze kilkanaście lat temu podstawowym sposobem na pozyskanie środków na inwestycje dla firm było zawnioskowanie o kredyt. Obecnie realia rynkowe dość znacząco się zmieniły – istnieje wiele wyspecjalizowanych usług, które dają możliwość uzyskania środków i to bez pogorszenia zdolności kredytowej. Jedną z nich jest oczywiście faktoring. Czym faktoring różni się od tradycyjnych kredytów bankowych? Jakie są jego przewagi? Na to pytanie szczegółowo odpowiadamy w niniejszym poradniku.

Firmowy kredyt bankowy – co warto o nim wiedzieć? 

W obliczu kryzysu gospodarczego wielu przedsiębiorców poszukuje bezpiecznych, sprawdzonych i wygodnych form pozyskiwania kapitału. W tym gronie wymienia się bardzo często kredyty bankowe. Ta forma finansowania od lat jest najpopularniejszą formą finansowania dla przedsiębiorców. Kredyty są oferowane na bardzo różnych warunkach. Istnieją też ich różne rodzaje dedykowane rozmaitym potrzebom, np. kredyt inwestycyjny można przeznaczyć na realizację ważnych przedsięwzięć bądź zakup sprzętu, zaś kredyty obrotowe bądź krótkoterminowe na opłacenie bieżących wydatków. 

Trzeba jednak pamiętać o tym, że przedsiębiorca, który ubiega się o uzyskanie kredytu gotówkowego, musi spełnić wiele wymogów. Wnikliwe jest badana jego zdolność oraz historia kredytowa. Dodatkowo, wnioskowaniu o kredyt towarzyszy konieczność spełnienia znacznej liczby formalności. Wszystko to sprawia, że otrzymanie środków w ramach kredytu niejednokrotnie jest niezwykle czasochłonne. Oprócz tego, przedsiębiorca, który otrzyma kredyt, ma gorszą zdolność kredytową, dlatego jest mu trudniej wnioskować o kolejne zobowiązanie. Właśnie dlatego wielu przedsiębiorców rezygnuje z kredytów na rzecz faktoringu. 

Faktoring – alternatywa dla kredytu? 

Faktoring jest usługą finansową, która od lat zdobywa coraz większą popularność wśród przedsiębiorców potrzebujących szybkiego zastrzyku gotówki. Po raz pierwszy zaczęła ona być oferowana w 1994 roku. Co ciekawe, w 2020 roku liczba klientów firm faktoringowych wyniosła 21 153, zaś w kolejnym roku wzrosła już do 26 371. 

Usługa ta jest oferowana na zupełnie innych zasadach aniżeli klasyczne kredyty gotówkowe. Chodzi o to, że w tym przypadku przedsiębiorca nie pożycza środków finansowych od instytucji bankowej, tylko sprzedaje swoje faktury firmie faktoringowej, za co otrzymuje określoną kwotę pieniędzy. 

Zadaniem firmy faktoringowej jest następnie pobranie należności od kontrahenta danego przedsiębiorcy. Dzięki faktoringowi firma może pozyskać środki w niezwykle krótkim czasie. W tym momencie wielu przedsiębiorców umożliwia swoim kontrahentom spłacenie należności z tytułu wystawionych faktur nawet w ciągu 90 dni, co niejednokrotnie zwiększa ryzyko wystąpienia niewypłacalności. Faktoring powoduje, że ryzyko wystąpienia tego typu problemów jest znacznie ograniczone. 

Szczegółowe informacje na temat działania faktoringu dostępne są na https://pragmago.pl

Różnice między kredytem a faktoringiem

Na czym polegają różnice między kredytem a faktoringiem? Przede wszystkim należy wskazać, iż skorzystanie z faktoringu jest znacznie prostsze aniżeli uzyskanie kredytu. Wiele banków przed udzieleniem kredytu bardzo wnikliwe bada zdolność kredytową, co powoduje, że czas oczekiwania na środki znacznie się wydłuża. Dla porównania – przedsiębiorca korzystający z faktoringu może otrzymać środki nawet w ciągu kilku godzin. 

 

Artykuł sponsorowany