Usługi Data Center dla biznesu – co to i jak działa?

Prowadzenie nowoczesnej firmy wymaga korzystania z innowacyjnych usług, takich jak Data Center. Jest to opcja zapewniająca ciągłość funkcjonowania serwerów oraz ich obsługę. Wyjaśniamy, czym charakteryzują się takie usługi i dlaczego warto z nich korzystać.

Data Center – co to jest?

Najprościej rzecz ujmując, centrum danych to ogromna serwerownia umożliwiająca efektywną pracę wielu serwerów jednocześnie. Jej wielkość zależy od skali działalności firmy oferującej tę usługę. Przykładowo, Data Center może być umieszczone w jednym dużym pomieszczeniu, w całym budynku, a nawet w kilku. Tego rodzaju Centra Danych są wykorzystywane do przechowywania dużej ilości danych, jak również do wielu innych zadań. Usługi Data Center to świetne rozwiązanie dla małych i średnich firm, które uzyskują odpowiednią ilość przestrzeni na wytwarzane przez siebie wirtualne zasoby. Taka opcja sprawdza się też w przypadku dużych przedsiębiorstw. Ich właściciele decydują się na kolokację serwerów, to jest na umieszczanie własnego sprzętu w Data Center i oddanie go pod opiekę zewnętrznym specjalistom.

Jak działa usługa Data Center dla biznesu?

Data Center wymaga zasilania elektrycznego, które w zależności od jego rozmiarów może obsługiwać od kilkudziesięciu do kilkunastu tysięcy serwerów. Te nowoczesne urządzenia są umieszczane w specjalnych szafach, które są podłączane do łącza światłowodowego, co zapewnia odpowiednio wysoką przepustowość. Pomieszczania, w których znajdują się serwery, muszą być wyposażone w mechaniczną wentylacji lub inny system chłodzenia. Takie rozwiązanie zapobiega ewentualnemu przegrzaniu znajdujących się tam urządzeń. Ponadto każde profesjonalne Data Center musi być wyposażone w nowoczesny system awaryjnego zasilania. Dzięki temu niekorzystne warunki atmosferyczne nie doprowadzą do wyłączenia urządzeń, a co za tym idzie do utraty newralgicznych danych. Informacje zawarte na zewnętrznych serwerach są zabezpieczane na wszystkich poziomach, co zapobiega ich wyciekowi. Należy pamiętać, że profesjonalne centra danych posiadają odpowiednie certyfikaty potwierdzające spełnianie norm bezpieczeństwa.

Zalety Data Center

Istnieje szereg powodów, dla których przedsiębiorcy decydują się na korzystanie z nowoczesnej usługi, jaką jest Data Center dla biznesu. Pierwszy z nich to możliwość oszczędzania sporych kwot. Utrzymywanie własnej serwerowni wiąże się z dużymi kosztami. Wymaga wydzielenia odpowiedniego pomieszczenia, a ponadto oddelegowania pracowników, którzy będą się zajmować takimi serwerami. Data Center zwalnia z tych obowiązków, a poza tym wykazuje takie zalety jak:

  • wysoki poziom bezpieczeństwa – dane przechowywane w profesjonalnych centrach są chronione przez najnowocześniejsze oprogramowanie, a wstęp do budynku, w którym się znajdują mają tylko jego pracownicy.
  • gwarancja ciągłości pracy – umieszczenie serwera w Data Center oznacza ciągły dostęp do firmowych danych. Serwery działają nawet podczas niekorzystnych warunków atmosferycznych oraz w czasie awarii prądu.
  • bezproblemowy dostęp do zasobów – dane na serwerach są dostępne o każdej porze, niezależnie od miejsca przebywania pracownika danej firmy.

INEA Data Center dla świadomych przedsiębiorców

INEA Data Center dla firm to doskonały wybór dla wszystkich świadomych przedsiębiorców. Takie rozwiązanie pozwala na wykorzystywanie najnowocześniejszych technologii bez konieczności wydawania olbrzymich sum pieniędzy. Kolokacja serwerów u tego dostawcy usług telekomunikacyjnych to oszczędność przestrzeni oraz pieniędzy. Znajdujące się na serwerach dane trafiają w profesjonalne ręce i są chronione przy użyciu najskuteczniejszych systemów zabezpieczeń. Ponadto INEA Data Center zapewnia możliwość tworzenia backupu danych oraz korzystania z pomocy pracujących przez całą dobę specjalistów.

Data Center dla biznesu to usługa, na którą decyduje się coraz większa liczba przedsiębiorców. Umożliwia bezpieczne przechowywania danych biznesowych poza siedzibą firmy. Zewnętrzne serwery są chronione przed atakami ze strony cyberprzestępców, jak również przed zdarzeniami losowymi, na przykład awariami zasilania.

 

Artykuł sponsorowany